Fundacja Robinson Crusoe zaprasza firmy i organizacje pozarządowe do wspólnego budowania kapitału społecznego. Jak? Dzięki spotkaniu dwóch światów – biznesu (firm małych i dużych, lokalnych i sieciowych) i młodzieży z pieczy zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze).
Spotkanie to polega na zaproszeniu młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym do „bezpiecznego wyzwania”, jakim jest staż w przyjaznej firmie pod opieką dorosłego, czyli mentora.
Robimy to już od dziesięciu lat. Nasi podopieczni (Robinsonowie) z różnych miejsc w Polsce biorą udział w dwu-trzytygodniowych stażach w firmach, które uznają wagę społecznego zaangażowania i odpowiedzialności biznesu wobec lokalnej społeczności.
Dla Robinsonów jest to często pierwsze doświadczenie kontaktu z organizacją i społecznością dorosłych inną niż dom dziecka czy instytucje pomocowe. Z radością obserwujemy jak dzięki „spotkaniu” u stażystów rośnie poczucie własnej wartości, sprawstwa, zaufania do dorosłych i gotowości do podejmowania wyzwań na rynku pracy.
Program Bezpieczny Staż jest skuteczną, sprawdzoną formą wsparcia usamodzielnienia.
Jego powodzenie zagwarantowane jest dzięki temu, że:
Program realizowany jest w partnerstwie: firma – organizacja pozarządowa;
Stażysta jest wspierany przez obu partnerów – w firmie przez mentora, poza firmą przez konsultanta z organizacji pozarządowej;
Staż realizowany jest przy użyciu dedykowanej aplikacji Bezpieczny Staż;
Fundacja wspiera i edukuje firmę i jej pracownika (mentora) w zakresie programu;
Staż jest płatny i może trwać od dwóch tygodni do dwóch miesięcy;
Staż ma charakter edukacyjny – umożliwia poznanie nowego środowiska, nabycie kompetencji i wiary w siebie. Celem nie jest zatrudnienie (choć tego nie wykluczamy), lecz poznanie własnych możliwości i preferencji związanych z rynkiem pracy.
Możliwe są dwa modele współpracy w programie:
Model 1: Jeśli firma ma możliwość zaoferowania stażu, może zgłosić to na portalu, a my pomożemy w znalezieniu stażystów lub partnera (organizacji pozarządowej – NGO). Analogicznie jeśli organizacja pozarządowa czy placówka opieki zastępczej ma kandydatów na staże i szuka partnera, może to zgłosić na portalu, a my pomożemy w znalezieniu partnera biznesowego.
Model 2: Firma ma już partnera w postaci organizacji pozarządowej lub kandydatów na staże i potrzebuje wsparcia systemowego.
W każdym z tych modeli FRC pomaga uruchomić procedurę stażową, gwarantującą wysoką jakość i opierającą się na standardach dających bezpieczeństwo wszystkim stronom – stażystom, firmie, organizacji pozarządowej.
Aplikacja Bezpieczny Staż zapewnia edukację, wsparcie, monitoring i ewaluację wszystkim stronom programu.
Procedura udziału zainteresowanej firmy w programie składa się z następujących kroków:
- Wysłanie zgłoszenia przez firmę.
- Kontakt ze strony FRC – ustalenie zakresu stażu i warunków, które powinien spełnić stażysta.
- Podpisanie umowy z fundacją i stażystą.
- Wybór i szkolenie pracownika – mentora.
- Utworzenie konta w aplikacji Bezpieczny Staż, która poprowadzi uczestników przez kolejne etapy stażu.
POSŁUCHAJ ICH
Nauczyłam się wielu ciekawych rzeczy, których do tej pory nie znałam lub uważałam za trudne. Nie bardzo wierzyłam w swoje możliwości, ale udało się mi pokonać nawet te dość skomplikowane prace. Myślę, że nawet byłby ze mnie dobry magazynier.
Wioletta, Stażystka
Największa wartość staży to możliwość regularnej pracy w firmie z innymi pracownikami
Magdalena, Konsultantka
Stażysta, który jest przygotowany do powierzonych zadań i sumiennie je wykonał, powinien nabytą wiedzę wykorzystać w każdej działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą bezpośrednio do klienta.
Andrzej, Mentor
Spodobała mi się komunikacja między współpracownikami, rozkładanie towaru, podawanie towaru, zamawianie i rozliczanie kart płatniczych.
Marek, Stażysta